Getrockneter schwarzer Johannisbeertrester
Ekologiczny susz z porzeczki czarnej
Owoce przeznaczone na ekologiczny susz z czarnej porzeczki pochodzą z certyfikowanych plantacji ekologicznych. Ekologiczne metody uprawy są określane jako przyjazne dla środowiska. Susz ekologiczny charakteryzuje się przede wszystkim tym, że zawiera mniej azotanów(V) i azotynów(III) oraz pozostałości pestycydów. Zawiera natomiast więcej witaminy C i innych witamin szczególnie z grupy tokoli, cennych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), cukrów ogółem, białka, barwników flawonoidowych oraz pektyn i związków mineralnych.
Produkt pozyskany z umytych, rozdrobnionych, wyciśniętych owoców czarnej porzeczki, poddanych procesowi suszenia owiewowego, a następnie przesianiu i zmieleniu otrzymanego suszu porzeczkowego oraz zapakowaniu do opakowań jednostkowych. Wysuszony produkt o wilgotności 10-11% zawiera w swym składzie 15-16% białka ogólnego, 13-14% tłuszczu surowego, ok. 20% włókna surowego, 3,9% popiołu w tym związków mineralnych: 0,8% wapnia, 0,4% fosforu przyswajalnego. Wytłoki z czarnej porzeczki ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych są dobrym źródłem energii i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym kwasu oleinowego (C18:1) oraz kwasu alfa-linolenowego (13,6%).
Charakteryzują się one wysoką zawartością związków bezazotowych wyciągowych w postaci cukrów, pektyn i kwasów organicznych oraz witamin. Wytłoki z porzeczki czarnej są dobrym źródłem związków polifenolowych które przeciwdziałają nadmiernemu rozwojowi flory bakteryjnej w jelitach, hamując skutki nadmiernego rozwoju drobnoustrojów. Wyniki badań potwierdzają antywirusowe działanie ekstraktu z czarnej porzeczki (Ribes nigrum) przeciw influenzie typu A i B hamując wnikanie wirusa do wnętrza komórek. Mechanizm antywirusowego oddziaływania polega na wnikaniu antocyjanów do błon komórkowych leukocytów, które z kolei wnikając do komórek zaatakowanych przez wirusa hamują dalszą replikację białka wirusowego. Ponadto susz z wytłoków porzeczkowych posiada wysoką aktywność przeciw oksydacyjną. Zalecany jest do stosowany w diecie dla ludzi i zwierząt narażonych na stres. Główne zastosowanie ekologicznego suszu z czarnej porzeczki dotyczy swoim zakresem:
a) jako składnik aromatyzująco – barwiący oraz stanowiący wypełnienie w kompozycjach herbat owocowych – do 50 % gotowego wyrobu,
b) jako źródło naturalnego błonnika – do produkcji batonów, ciastek, musli, preparatów dietetycznych, deserów, produktów mlecznych, w suplementach diety– dawka zgodna z zasadami dobrej praktyki produkcyjnej,
c) jako produkt do odzysku barwników (antocyjanów), substancji aromatycznych i innych związków czynnych biologicznie,
d) jako źródło pektyn,
e) jako składnik dżemów,
f) do odzysku wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.